На 21.05.2020 г. в Детска педагогическа стая – Видин постъпил сигнал от Държавна агенция за закрила на детето, с който се уведомявало за постъпили данни за дете в риск. Касаело се за деветгодишно момиче, живеещо в село във Видинска област, с което близък на семейството му извършвал блудствени действия. Незабавно било изискано съдействие от компетентните органи.

В хода на разследването по случая от свидетелските показания е било установено, че подсъдимият М. често купувал на дъщерята на приятелското му семейство „вафли, сладоледи и други вкусни неща“, „кукли, колички и други играчки“. Откакто момичето ходело на детска градина от 2015 г., мъжът го водел и го прибирал от там, а след това и от училище. Купувал му закуска, давал му пари. Детето било споделяло на няколко лица за блудствените действия, които Р.М. извършвал с нея, както и че я заплашвал. Други свидетели са заявявали, че им правило впечатление, че момичето било притеснено, нервно, плачело, задавало въпроси, неотговарящи на възрастта му.

По досъдебното производство, като свидетел при разпит в „Синя стая“, проведен в присъствието на съдия, деветгодишната ученичка разказала как Р.М. се грижел за семейството й, като давал пари. За първи път мъжът извършил блудствените действия с нея, когато била на пет години. Принудил я към това със заплахи, че „ще вкара родителите ѝ в затвора, а братята ѝ - в дом за социални грижи“. Не споделяла за случващото се в дома му поради страх за близките си.

Осъщественото от подсъдимия Р.М. деяние представлява особено тежък случай, разкриващ изключително висока степен на обществена опасност. През продължителен период от време – около пет години, той извършвал блудствените си действия, против волята на малолетното дете, като нямал намерение да ги преустановява.

Съдът е признал Р.М. за виновен и му наложил наказание от девет години „лишаване от свобода“ при „строг“ режим на изтърпяване. С оглед съкратеното съдебно следствие, на основание чл. 58а, ал. 1 от НК, то е редуцирано с 1/3, а именно – шест години „лишаване от свобода“.

Осъдителната присъда подлежи на обжалване пред въззивната инстанция.