Социалните служби могат да спрат помощите на социално слабите за два месеца, ако те откажат да полагат общественополезен труд. Според закона всеки, който живее на социално подпомагане, трябва да полага 14 дни в месеца по половин работен ден труд. За децата пък санкцията влиза в сила при три или пет неизвинени отсъствия. Тези мерки не са нови - действат от няколко години. Като приоритет кабинетът си е поставил за цел да обвърже получаването на помощите и детските надбавки със заетост, но към момента не са предложени нови изменения, с които това да се случи.

"Профилът на човек, който не работи, е този, който очаква социални помощи от държавата. Тези хора трябва да разберат, че трябва да работят. Мантрата, че сме бедни и няма работа, вече не е актуална. Чрез съответните програми хората в трудоспособност без здравословни проблеми могат да бъдат включени в работа. И ние в МТСП имаме едни много добри резултати в тази посока. 250-300 лв. могат да получат на месец социално слабите у нас" обясни пред БНТ зам.-министърът на труда Султанка Петрова. И допълни, че имало хора на по 30-40 г., които не са работили никога. "Ще преценяваме възможностите на всеки поотделно, когато преценяваме кой трябва да бъде лишен от социални помощи", каза още Петрова, пише Сега.

Според данните на АСП над 81 000 са хората, които получават някакъв вид социални помощи за първите девет месеца на годината. От тях близо 35 000 са децата, а 150 - непълнолетни родители. Социалните са насочили близо 56 400 социално слаби към общественополезен труд в общините. За близо 4800 има уважителна причина, заради която те не го полагат. А останалите над 10 000 са с прекратени за два месеца или две години помощи. За 273 души пък общините не са осигурили заетост.

"Вече са създадени социални малки общински предприятия, където, ако дължиш здравни осигуровки, данъци, пари за сметките за ток, вода, отиваш работиш пет-десет дена и си плащаш", каза още Петрова. Зам.-министърът най-вероятно има предвид общинските фирми, които осигуряват заетост и на хора в неравностойно положение, като столичната "Лозана" например и общинските социални предприятия.

Източник: actualno.com