Иво Балабанов постигна най-доброто време в сериите на 3000 м стипълчейз на Европейското първенство за младежи и девойки под 23 г. в Йевле (Шв) и се класира с първо време за финала на Европейското първенство. Благоевградчанинът спечели серията си с 8:53.09 минути, с което даде заявка за спечелването на медал.

Състезателят на Спортен клуб „Атлет” - Мездра направи добро бягане във финала и финишира с личен резултат от 8:47.20 мин, като остана на по-малко от секунда и половина от бронзовия медал.

Новият европейски шампион в дисциплината стана Фредерик Руперт (Гер), който спечели златния медал с постижение от 8:44.49 мин. Втори се класира французинът Алексис Фелут, вицеевропейски шампион в тази дисциплина при U20, с време 8:45.04 мин. а трети се нареди представителят на домакините - Симон Сундстрьом - 8:45.82 мин.

Иво Балабанов постигна най-доброто класиране за българските лекоатлети на Еврошампионата.