Оказва се, че именно късната вечеря, особено 2 часа преди сън, оказва най-съществено влияние върху кръвното налягане през нощта. Според кардиолозите времето за приемане на храната, не е по-малко важно от това какво ядат хората. Идеалният за здравето вариант са силни закуска и обяд, но последното хранене трябва да се ограничи с лека хапване не по-късно от 19 часа.

Според резултатите от изследването примерно в 40% от случаите по-късната вечеря води дотам, че кръвното налягане не може да спадне както трябва през нощта, което рязко увеличава вероятността от сърдечни удари. Работата е там, че поемането на храната довежда тялото до състояние на „повишена готовност“, стимулирайки изработването на хормони на стреса като адреналин, което може да наруши циркадните ритми.

Според учените нашето тяло не е приспособено към много аспекти на съвременния живот. Благодарение на изкуственото осветление хората бодърстват по-дълго време, заради което ядат повече, включително и вечерно време. Заедно с това обаче организмът „очаква“, че последното поемане на храната ще стане до настъпването на тъмнината, както е било в продължение много векове преди това.

Прочети още на: БГНЕС