Към момента около една трета от всички сключени договори по ОПИК са с изпълнение на дейности в Северозападния район. Тези предприятия вече са се възползвали от над 157 млн. лв. безвъзмездно финансиране, а голяма част от проектите са в процес на изпълнение. „Развитието на Северозападна България е стратегически приоритет и ние ще продължим да използваме всички инструменти, за да насърчим икономическия му подем“, каза зам.-министър Манолев. По думите му в процедурите, които стартират по ОПИК, последователно се дава преимущество на проекти, които се изпълняват в тази част на България.

По време на срещата бе договорено представители на областните администрации да получат възможност да участват като наблюдатели в дейностите по мониторинга на проектите в района, заедно с експертите на Министерството на икономиката.

„По този начин областните администрации ще получат много важна обратна връзка от предприемачите, какво може допълнително да бъде направено, за да се подобри цялостната бизнес среда и да гарантираме устойчивост на проектите, които се реализират в Северозападна България“, подчерта икономическият заместник-министър. Той акцентира и на промените направени в условията за кандидатстване по процедурите на европейската програма, за да не се допуска фиктивно изпълнение на проекти в Северозападния район от компании, опитващи да се възползват от приоритизирането, при набирането на проектни предложения.

В срещата участие взеха областният управител на Монтана Росен Белчев, областният управител на Ловеч Георги Терзийски, зам.-областният управител на Плевен д-р Красимир Трифонов, зам.-областният управител на Враца Мирослав Комитски, ръководителят на управляващия орган на ОПИК Ивелина Пенева и др.