Защо досега имаше ограничения? Между Швейцария и ЕС са в сила редица двустранни споразумения, които на практика приравняват правата на гражданите им. Преди десет години обаче в Швейцария влезе в сила специален документ, отнасящ се до статута на българите и румънците като граждани на ЕС. Той предвиждаше преходен период от максимум десет години, след който гражданите на двете страни да получат пълни права в Швейцария.

На 1 юни 2016 г. Швейцария премахна всички ограничения за българите и румънците – още преди да е изтекъл 10-годишният период. Тогава обаче Берн обяви следното условие: „Ако имиграцията от Румъния и България превиши с 10% средната стойност от предходната година, на 1 юни 2017 или най-късно на 1 юни 2018 Берн може да въведе нови ограничения за пазара на труда“.

И тези ограничения наистина бяха въведени от 1 юни 2017 г. - първоначално за една, а после за още една година. Сега обаче 10-годишният срок окончателно изтече. От идния месец българите и румънците ще имат право да усядат в Швейцария - ако са си намерили там работа или пък ако докажат, че разполагат с достатъчно средства. Така Хърватия остава единствената страна-членка на ЕС, чиито граждани все още имат само ограничен достъп до швейцарския трудов пазар.

По данни от 2017 г. в Швейцария живеят близо 14 400 румънци и около 8 100 българи, като през 2016 г. миграцията от двете страни е нараснала двойно в сравнение с 2015 г. Тази страна има население от около 8,5 милиона, като 25% от хората не притежават швейцарски паспорт.

Източник: debati.bg