Заявки за участие в третия "Пробег на свободния дух Гюргево - Русе" са подали 244 атлети от България, Румъния, Кения, Великобритания, Унгария, Сърбия, Австрия и др. Те ще се съревновават в три възрастови категории - мъже и жени над 18 г., над 40 г. и над 50 г. Най-възрастният участник в шосейното бягане е 72-годишният русенец Иван Грозев, а най-млад - 16-годишният Алекса Миланович от Сърбия.

Общият награден фонд на "Free Spirit Run Giurgiu - Ruse 2018" е 5700 евро, а паричната премия при мъжете и жените над 18 г. - 600 евро.

Миналата година Иво Балабанов, Митко Ценов и Йоло Николов влязоха в Топ 20 при мъжете на трансграничния пробег във възрастовата категория от 18 до 40 г. Балабанов финишира девети с време 50:20 мин., Ценов завърши 15-и с 55:13 мин., а Николов се нареди 20-и с 1:00:29 ч. Иво записа второ време от българските атлети, Митко - осмо, а Йоло - десето.

Победител стана мароканецът Юсуф Сбааи с нов рекорд на трасето - 42:53 мин., следван от кенийците Уиклиф Кипкорир Бивот с 43:55 мин. и Абел Кибет Роб с 44:18 мин.

През 2016 г. състезанието спечели натурализираният мароканец с италиански паспорт Ахмед Насеф с време 44:14 мин.