Шампионатът, за модели Off road 1 към 5 Large Scale, е организиран от Спортно-технически моделен клуб Враца, съвместно с Българска федерация по автомоделни спортове и Община Враца. Класовете, в които ще мерят сили състезателите са общо 3 -2WDQ, 4WD и SC.

За да вземат участие в надпреварата пристигнаха най-добрите професионални състезатели, многократни европейски и световни шампиони от Хърватия, Финландия, Франция, Германия, Великобритания, Холандия, Швейцария и Турция. България участва с 8 състезатели, половината от които са от Враца. Главен съдия на шампионата е Крис Хардести от Великобритания.

Финалът на Европейско първенство по автомоделизъм за високопроходими бъгита ще бъде в събота, когато ще станат ясни и победителите в съответните категории.