2. Вихрен, Пирин 2914 м
Пиринският първенец е трети на Балканския полуостров след Мусала и връх Митикас, Олимп, Гърция, висок 2917 м. От Вихрен се разкриват приказни гледки към голяма част от Пирин, включително към върховете Кутело, Бански Суходол, Муратов връх, Тодорка и много езера.

3. Кутело, Пирин 2908 м
Намира се на главното било в северния дял на планината. На юг от върха са разположени Казаните, на изток - долината на река Бъндерица, а на северозапад - циркус Бански Суходол. Със съседните върхове Вихрен и Бански Суходол се свързва чрез седловините Премката и Кончето.

4. Малка Мусала, Рила 2902 м
Вторият по височина рилски връх е разположен североизточно от Мусала, с който е свързан чрез остър скален гребен, наречен Трионите. В периода 1950-1989 г. върхът носи името Димитров, кръстен на комунистическия вожд.

5. Бански Суходол, Пирин 2884 м
Връх Бански Суходол и връх Кутело са разположени на общо било и са свързани със седловината Кончето, която е изключително труднопроходим карстов ръб, чиято ширина на места не надвишава 70 см. Бански Суходол се намира в северния дял на планината, на главното пиринско било в неговия мраморен дял.

6. Иречек, Рила 2852 м
Намира се в източна Рила, близо до върховете Малка Мусала и връх Дено. Има стръмни склонове и не е залесен. Кръстен е на прочутия чешки историк и български политик Константин Иречек.

7. Полежан, Пирин 2851 м
Полежан е най-високият гранитен връх. Известен е още с името Мангър тепе, което идва от турската дума “мангър”, което означава монета.

8. Каменица, Пирин 2822 м
Каменица е един от най-трудните за покоряване върхове в Пирин. Не е изненадващо да се види снежна покривка на върха дори и през лятото. Топ 10 на най-красивите върхове в България

9. Малък Полежан, Пирин 2822 м
Разположеният в Северен Пирин връх е изграден от гранити и има стръмни скалисти склонове, без почти никаква растителност. Намира се между връх Полежан и Джангал. Източните му склонове са скалисти и стръмни. Най-удобно място за изкачване е от север през седловината, която го свързва с връх Полежан.

10. Баюви дупки, Пирин 2820 м
Върхът е изграден изцяло от мрамор и е недостъпен от източната страна. Върхът има три връхни точки, които са ясно изразени и са свързани помежду си в било, което на места се стеснява до 50 см.

11. Стражите, Пирин 2802 м
Стражите, наричани още Ушиците, представляват остър и скалист гребен от Полежанското странично било на Пирин, дълъг около 1 км. Представляват интерес за алпинизма главно през зимата, като част от едноименния алпийски траверс.

12. Безименен връх, Рила 2792 м
Намира се в Мусаленския дял на Източна Рила. Това е първият връх на мощния хребет, който тръгва от Мусала в посока северозапад и който огражда от запад Мусаленския циркус. В горната си част този хребет е скалист, с нестабилни каменни отломки, а в долната си част е тревист и известен като Маркуджика.

13. Дено, Рила 2790 м
Намира се в източната част на Рила, в Мусаленския дял. Върхът е сравнително лесно достъпен, тъй като е близо до курорта Боровец. Интересно е, че името му произлиза от факта, че ако се погледне от селата в подножието сутрин слънцето озарява първо него, т.е. “дено” се свързва с началото на деня.

14. Голям Близнак, Рила 2779 м

15. Малък Близнак, Рила 2777 м
Близнаците представляват два съседни конусообразни върха на Мусаленския рид в Маришкия дял на Източна Рила. Двата върха са разделени от седловина. Издигат се над циркуса на Маричините езера. Изградени са от гранит и западните им склонове стръмно се спускат към долината на река Бели Искър.

16. Манчо, Рила 2771 м
Намира се на Ибърското било, в Маришкия дял на планината. Представлява масив с няколко връхни коти, от които две са най-характерни и разпознаваеми.

17. Песоклива вапа, Рила 2769 м
Върхът е разположен встрани от главното Мусаленско било в Маришкия дял на Източна Рила. Склоновете му са стръмни и набраздени с улеи.

18. Овчарец, Рила 2768 м
Известен в миналото с името Юрушки чал, гранитният връх Овчарец се намира в източната част на Рила.

19. Маришки чал, Рила 2765 м
Издига се в Източна Рила и свързва двете основни била - Мусаленското и Ибърското. Върхът е важен орохидрографски възел. Този дял на планината е наречен на негово име - Маришки дял.

20. Яловарника, Пирин 2763 м
Труден за изкачване връх най-вече поради отдалечеността от населени места и хижи.

Източник: actualno.com