Дружеството по закон трябва на 10 число всеки месец да внася в Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) заявление за утвърждаване на цените си на вътрешния пазар за следващия месец. То обаче задължително се коригира на първо число, когато трябва да влезе в сила, за да се отрази в тарифите движението на европейските газови борси за целия месец, на чиято база се формира окончателната цена за месеца.

Така например миналия месец "Булгаргаз" внесе на 10-то число заявление за 14 на сто повишение, но в средата на декември газовите борси полудяха и регистрираха цени над 2050 долара за 1000 куб. м. Едва в последните дни на декември цените паднаха, но дружеството поиска 30 процента поскъпване от януари и го получи, което доведе до критики от страна на премиера Кирил Петков. Те бяха насочени към енергийния регулатор, че е позволил повишението и министър-председателят обяви, че ще бъдат сменени членовете с изтекъл мандат. Сред тях е и председателят Иван Иванов, чийто мандат изтече през април 2020 г., но по закон той е длъжен да остане на поста докато бъде избран нов шеф. Такъв избор се опита да проведе ГЕРБ, но единственият кандидат – Пламен Младеновски, се оттегли от надпреварата. От "Булгаргаз" обявиха, че ако до 10 януари 2022 г. се запазят настоящите ценови нива на европейските газови пазари за доставка през февруари 2022 г. от 65 евро/ МВтч, предложената цена ще е с 32% по-ниска спрямо утвърдената за януари. Това би означавало цената да се върне дори малко под декемврийското си ниво

Окончателното предложение за цена за февруари 2022 г. обаче ще зависи от случващото се на газовите борси до края на настоящия месец, тъй като именно техните стойности формират 70 на сто от цената по договора с руската "Газпром". Другите 30 процента са вързани към цената на петрола, който поскъпва по-бавно. Газовото дружество обясни януарското поскъпване с 30 на сто, вместо първоначалното внесеното заявление от 14.5 процента, именно с това, че в периода от 10 до 23 декември цените на доставките в първия месец на 2022 г. са се повишили от 93 евро на 119 евро за мегаватчас. В коригираното на 1 януари заявление е било включено последващото поевтиняване, но то не е достатъчно да компенсира предходното поскъпване, както и повишението на петролния компонент. Доставчикът уверява, че напълно е спазил нормативните изисквания.


Източник: actualno.com