© ЧЕЗ

Монтирането на платформи е една от дейностите по проекта „Живот за птиците“, в рамките на който е планирано обезопасяването на 900 щъркелови гнезда. Те се поставят на ключови места, които представляват потенциална заплаха за безопасността на птиците. Изпълнението на дейностите води до намаляване на инцидентите и минимизира заплахите за живота на щъркелите в резултат на досега с елементи от мрежата. Платформите спомагат за опазване на околната среда чрез предотвратяване на пожари и намаляват броя на прекъсванията на електрозахранването, предизвикани от контакта на птиците с мрежата. Всички дейности за защита на дивите птици се извършват съвместно с партньорите на ЧЕЗ Разпределение по проекта – Българско дружество за защита на птиците /БДЗП/

„Последната монтирана платформа за този сезон беше тази в с. Алтимир, общ. Бяла Слатина. Поради външна намеса гнездото на двойка щъркели, гнездили от години на едно дърво, е премахнато. Щъркелите кръжаха около разпределителната мрежа, опитвайки да си направят ново. Монтирахме платформа и те веднага я припознаха като своя и започнаха да доизграждат дома си. Зарадвахме не само тях, но и хората, които живеят в района“, каза Крум Гледжарски, ръководител „Управление на качеството“ в ЧЕЗ Разпределение.

Като част от кампанията за защита на щъркелите, през 2019 година беше монтирана камера в едно от щъркеловите гнезда в село Драгушиново, община Самоков. С нейна помощ отблизо беше наблюдаван животът на щъркеловото семейство. Това е един от подходите за обстойно проучване на ежедневните навици на щъркелите. Проучването спомага за набелязване на конкретни мерки и стъпки, които биха били полезни за птиците, и на по-късен етап приложени от двете дружества.

Проектът „Опазване на застрашени видове птици чрез обезопасяване на опасни за тях въздушни електропроводи в защитени зони от Натура 2000 в Западна България”, LIFE16 NAT/BG/000612 или „Живот за птиците“ е с бюджет 2,65 млн. евро. ЧЕЗ Разпределение инвестира в него над 800 хил. евро , както и човешки ресурс и усилия за неговото изпълнение. Финансиране от 1.85 млн. евро е осигурено от Европейската комисия по програма Life на Европейския съюз. Дейностите по намаляване на конфликта диви птици-електропроводи ще продължат до края на 2022 г.