Проектът е финансиран от ЦОИДУЕМ (Център за образователна интеграция на децата и учениците от етническите малцинства), по който през цялата година са работили пет ателиета, без прекъсване по време на епидемията.

През времето на изолация, когато децата не са присъствали в детската градина, обучението се е провеждало онлайн. Учителите са поддържали желанието на децата да се учат, като са ги ангажирали с много образователни игри и дейности, разказа директора Атанаска Христова.

С проекта „Цветовете на многообразието”, екипът на детското заведение е постигнал много от целите, които си е поставил, като основната от тях е формиране и утвърждаване на междукултурните ценности и многообразието в отворена образователна среда, основана на толерантност и емпатия на участниците от различен етнически произход.

Заложените дейности по проекта са спомогнали за успешната адаптация на децата от ромски произход и формирането на благоприятен психологически климат за социализацията им. По изпълнението на проекта са въведени разнообразни форми на опознаване, сближаване и сътрудничество, приложена е система от мотивационни стимули за изграждане на интеркултурно възпитание в условията на детската градина. Затова служат и ателиетата, които са насочени в различни насоки.

В целевата група са включени 82 деца (34 от които от ромски произход), 43-ма родители (21 от тях от ромски произход), 4-ма педагози, 1 специалист по танцово изкуство и 12 доброволци.

Проектът бе реализиран в продължение на 8 месеца, а дейностите по изпълнението му са разпределени в 5 ателиета.

Ателие "Култура, бит, традиции", с ръководител Петрана Тодорова. В него са включени 20 деца, 12 родители и петима доброволци.

Ателие "Да танцуваме заедно" - представено от Йоанна Аспарухова - специалист по танцово изкуство, с участието на 14 деца, 4-ма родители и 3-ма доброволци.

Ателие "Гражданско образование за правата на детето", с ръководител Йорданка Дамянова и екип от 20 деца, 10 родители и двама доброволци.

Ателие "Нещотърсачи - искам да търся, искам да знам", с ръководител Валентина Маешка, включващ 15 деца и 10 родители.

Ателие "Бабини рецепти", което ще работи във филиала в с. Дърманци, с ръководител Мария Асенова и екип от 13 деца, 5 родители и 2 доброволци.

Празненството премина с много вълнение, танци и песни, които развълнуваха гостите и родителите. Малчуганите се справиха впечатляващо добре с танците, песните и стиховете, които рецитираха, благодарение на положения труд на своите учителки. В Ателие "Бабини рецепти", децата показаха научените техники в готварството, а в Ателие "Култура, бит, традиции" създаваха красиви картини от билки и цветя. Палитрата от цветове, смях и веселие, донесе на всички присъстващи много положителни емоции.

Събитието уважиха директори и учители от други детски заведения в община Мездра.