Преди да ви осведомим каква е разликата между мълния и светкавица, бързаме да ви предупредим, че гръмотевичните бури са колкото причудливи, величествени и красиви като явление, толкова и опасни и е важно да знаете как да се предпазите и как да не пострадате. Макар да съществува приказката "По-вероятно е да те уцели мълния, отколкото едикакво си", всъщност вероятността не е толкова малка, тъй като на ден по света падат около 8 милиона мълнии, като част от тях попадат върху хора. Добрата новина е, че повечето ударени от мълния оцеляват, ако се предприемат спешни животоспасяващи действия, но това далеч не означава, че не трябва да знаете и владеете правилното поведение при буря и правилата за безопасност.

Разликата между мълния и светкавица

Мълнията е електрическият заряд, който всъщност е опасен за живота и здравето. Дължината ѝ обикновено е около 1500 метра, макар да има и такива с рекордни дължини от почти 200 километра. Скоростта на мълниите също е забележителна – 200.000 км/ч.

За разлика от мълниите светкавиците не могат да ни достигнат, да ни ударят или наранят. Те са само светлината в небето, тоест светлинното шоу, което не бива да ни притеснява. Светкавиците не достигат земята и не са заредени с електрически заряд за разлика от мълниите. Гръмотевиците са звукът, който чувате, след като видите светкавицата. Много хора се страхуват именно от тях, но това е неправилно.

Гръмотевиците са само озвучаване на бурята и те не могат да наранят хората или да причинят щети. Причината за плашещия звук, който чувате, е във впечатляващата температура на въздуха, загрят от мълнията, и свиването му при смесването му със студения въздух.

Любопитен факт е, че мълниите не са еднакви. Различаваме кълбовидна, линейна, високоатмосферни заряди, като по звука на гръмотевицата може да се определи вида на мълнията. Това, разбира се, не е задача за всеки. Вие просто стойте в колата си или в сграда с гръмоотвод, които са най-сигурните места за подслоняване, и се наслаждавайте на шоуто.