Първото проучване е било фокусирано върху 300 хил. души от Швеция на възраст между 40 и 85 години, които някога са преживявали инфаркт или исхемичен инсулт. Те откриват, че рискът от смърт е с 33 процента по-нисък при собствениците на кучетата и едва 15 процента при онези, които живеят с партньор или дете (в сравнение с хората, които не гледат куче вкъщи).

„Знаем, че социалната изолация играе огромна роля за влошаването на здравословното състояние и преждевременната смърт. Предишните изследвания показват, че собствениците на кучета страдат по-малко от социална изолация и взаимодействат повече с останалите хора – коментира Тове Фал, водещият автор на проучването. – Освен това гледането на куче ни стимулира да бъдем по-активни във физическо отношение, което е важен фактор з рехабилитацията и психическото здраве.“

Kучетата ви насърчават да ходите, осигуряват социална подкрепа и правят живота по-смислен. Ако имате куче, взаимодействате повече с други хора. Ако се разболеете и отидете в болница и имате куче, мотивацията е по-голяма да се върнете у дома“, допълва Фол.

Във второто проучване учените анализират данните на над 3.8 млн. души на възраст над 18 години и откриват, че рискът от смърт при собствениците на куче е с 24 процента по-нисък, докато рискът от кардиоваскуларни заболявания - 31 процента.

"Нашите проучвания установяват, че гледането на куче се асоциира с дълголетие при хората", коментира Каролин Крамър

Източник: obekti.bg