Мездренските топ атлети Митко Ценов, Милица Мирчева и Йоло Николов ще участват на Европейското първенство за мъже и жени. Шампионатът на стария континент е от 6 до 10 юли в Амстердам, Холандия. Митко ще бяга в коронната си дисциплина 3000 м стипълчейз, а Милица и Йоло - в полумаратона. В момента тримата са на подготовка в Баня, Карловско, където тренират на модерната лекоатлетическа писта в Хисаря.

Междувременно Българската федерация по лека атлетика (БФЛА) обяви състава на България за Балканиадата, която ще се проведе на 25 и 26 юни в Питещи, Румъния. Сред състезателите, включени в националния отбор, са Митко Ценов и Йоло Николов, които ще стартират на 5000 м.

През почивните дни на стадион „Васил Левски” в София се проведе последният национален шампионат на писта за 2016 г. - този за юноши и девойки старша възраст. В него стартираха петима състезатели на Атлет и един на другия мездренски клуб - Вирен. В първенството взеха участие повече от 900 лекоатлети от цялата страна.

Най-предно класиране записа Дева Мария-Драгиева (Атлет), за чиято подготовка се грижи треньорът Георги Митев. Деветокласничката в лесотехническа гимназия в Берковица финишира шеста на 800 м с време 2:22.22 мин. и шеста на 1500 м с 5:20.96 мин. Извън класирането на 1500 м бяга Рая Лалова (Атлет), която спря хронометъра на 4:54 мин. - възпитаничката на треньора Дилян Маринов даде четвърто време от всичките 19 участнички в дисциплината. Победи Диляна Минкина (Средногорски атлет - Пирдоп) с 4:29.49 мин.

12-та на 1500 м се нареди Ива Костадинова (Вирен) с 5:40.20 мин., а 14-та е Цвети Герчова (Атлет) с 5:59.42 мин. На 800 м Цвети Герчова е 16-та с 2:43.43 мин. Без конкуренция в тази дисциплина бе Лиляна Георгиева (Тракия - Пловдив), която спечели титлата с 2:10.83 мин.

Ива Костадинова (Вирен), чийто треньор е Валери Цветков, се класира осма на 3000 м с време 12:02.57 мин. Шампионка отново стана Минкина с постижение 9:49.24 мин.

Единственият мездренски юноша в първенството - Александър Колов (Атлет), записа 10-о място на 1500 м с 4:32.64 мин. и 14-о място на 800 м с 2:09.68 мин. В първата дисциплина победи Спасимир Делибашев (Тракия - Пловдив) с 4:09.00 мин., а във втората - Мануел Петров ((Евър - Варна) с 1:56.38 мин.