При тестването, всяка проба получава уникален код, с който влиза за изпитване. Плодовете първо се смилат заедно с кората, след което се отделя количество от 250 грама в два отделни съда, за да има и контролна проба при оспорване на резултатите. Следва и теглене на пробата. Добавят се и соли, чиято цел е да абсорбират водата в пробата. Започва извличане на химикалите, които след това ще се тестват. На финалната права вече пречистената проба се слага в специален уред, който трябва да определи и точното количество на химикалите, ако са използвани такива. За резултатите са необходими повече от два дни.

"При тестваните портокали имаме осем броя активни вещества. Два инсектицида са над допустимите стойности, като един от тях е забранен за употреба“, поясни инж. Елка Темелчева. Тя обясни за зрителите на bTV, че всички химикали са опасни, особено активните бази на пестицидите, които са канцерогенни. При лимоните и мандарините не са открити превишения на допустимите стойности. След проверката на медията, второ тестване от БАБХ След излизането на лабораторните резултати от лабораторията са се обърнали към Агенцията по контрол на храните. Техни инспектори са посетили търговския обект, от който екипът на bTV е купил портокалите, за да направят проверка.

Предстои повторно тестване на същата партида плодове. Как да се предпазим от вредните химикали? Инж. Темелчева съветва да спазваме строга хигиена преди консумирането на цитрусовите плодове. Изследваните портокали, които дадоха високи нива на пестициди, имат добър търговски вид. Темелчева каза, че плодовете е добре да се измиват обилно с топла вода, но не с вряла, за да премахнем останките от химикали по кората. След обелване е добре да измием и ръцете си, за да не прехвърлим останки от пестициди върху самия плод.

Източник: actualno.com