В подготовката на анализа са участвали и представители на Центъра за оценка на риска. Според доклада пчеларите носят отговорност за измирането на пчелите.

В интервю за БНР председателят на Регионалния пчеларски съюз в Шумен Даниела Челебиева изрази несъгласие с изводите в доклада:"Там е записано, че причината е, че 7 хиляди пчелари не са се регистрирали в електронната платформа за оповестяване на растително-защитни дейности, които трябваше да са до 31 март, а само 5 хиляди пчелари са се регистрирали".

По думите ѝ в България има около 12 хиляди пчелари, от тях 5 хиляди пчелари са регистрирани като земеделски стопани и притежават пчелни семейства от 50 броя нагоре. Не са се регистрирали дребните пчелари, които имат под 50 броя пчелни семейства.

"Оповестяване за извършване на растително защитни мероприятия е важно най-вече за пчеларите, които практикуват подвижно пчеларство, защото могат да разположат пчелни семейства в овощни градини, в блокове с медоносни култури. Ако се пръскат с препарати за растителна защита насажденията в такива блокове, тогава е опасно за пчелите и пчеларите би трябвало да вземат мерки за опазване на пчелите от отравяния", допълни в предаването "Преди всички" Даниела Челебиева и уточни, че около 300 пчелари работят на принципа на подвижното пчеларство.

"За останалите пчелари е валиден Законът за пчеларството и Наредба 13, която е за мерки за опазване на пчелите от отравяния и начина на провеждане на растително-защитни дейности. Тези две нормативни уредби на практика предпазват пчелните семейства от отравяния".

Челебиева подчерта, че е разрешено да се третират с инсектициди земеделски култури от залез слънце до 10 часа. Самата тя има два пчелина, получила е над 100 писма за предстоящи третирания и сподели, че около 20 на сто от тези съобщения са били за третирания между 10 и 20 часа през деня.

Според нея трябва да се промени Наредба 13, която засяга тази обработка. Тя даде пример с периода на цъфтеж на акацията, когато пчелите излитат в полет след изгрев слънце.

Според Челебиева актуализация на системата за оповестяване би спомогнала в тази посока.

„Да направят корекция в програмата и да не допуска, автоматично да се отхвърлят заявки от земеделците, ако ще третират с инсектициди в неразрешено време.“

"Има комисия, но не се вземат под внимание предложенията на пчеларите, защото в тези комисии 2/3 от хората са администратори, а 1/3 са пчелари", изтъкна председателят на Регионалния пчеларски съюз в Шумен.

Източник:БНР