Неспазване на дистанция

Този проблем е особено актуален в началото на зимата, когато снеговалежите все още не са постоянни, но пътищата вече са мокри и хлъзгави, особено рано сутрин и вечер.

Колкото по-голямо е разстоянието до движещото се отпред превозно средство, толкова по-малка е вероятността от инцидент при спиране или други маневри. Важно е да знаете, че не трябва да шофирате бавно, а да спазвате достатъчна дистанция.

Рязко спиране

Рязкото спиране винаги е опасно, но през зимата е по-вероятно да доведе до инцидент. През зимата пътят може да е хлъзгав, което означава по-дълъг спирачен път, затова трябва да спирате по-рано. Спирачният път на гумите с шипове е значително по-дълъг при почистен асфалт.

Остри маневри и престрояване

През зимата маневрите на водача трябва да са плавни. Всяко рязко спиране, ускорение или маневра с волана може да доведе до дестабилизиране на автомобила (занасяне, завъртане).

Важно е да държите волана с двете си ръце, за да може движението на волана да е плавно. Много е важно да не ускорявате, да не натискате спирачката, докато завивате, и да не прекалявате с въртенето на волана.

На заснежени или заледени пътища е най-добре да се придържате в едната лента, за да постигнете максимално сцепление, и да не се престроявате заради намаляването на времето на пътуването.

Висока скорост

Винаги трябва да спазвате ограничението на скоростта, особено през зимата. При хлъзгаво време трябва да шофирате със съобразена скорост. А ако пътят е заледен и ограничението на скоростта е например 80 км/ч, може да е опасно да шофирате дори с максимално разрешената скорост в тази ситуация.

Късна смяна на гуми

Летните гуми престават вече да работят правилно при +7 оС. Те са по-твърди, за да може в да осигуряват по-добро сцепление в горещото време. От друга страна, зимните гуми са по-меки и запазват качествата си в студено време.

Пренебрегване на почистването на автомобила

През зимата много шофьори пренебрегват пълното почистване на автомобила си от сняг, преди да тръгнат на път. Това може да повлияе на безопасността на другите участници в движението, пише Блиц. Ако почиствате само стъклата и огледалата и забравите за покрива, има риск, когато излезете на пътя и ускорите, снегът да се изсипе направо в предното стъкло на автомобила зад вас.

Замърсените фарове, които не са били мити седмици или дори месеци, светят много по-зле, но почистването им със суха кърпа не се препоръчва, тъй като тя надрасква и ги прави матови, което влошава качеството им.

Източник: monitor.bg