Една от основните цели на пърформънса е да интегрира и привлече вниманието на гражданите, чрез средствата на куклено театрално изкуство, към една от основните теми от дневния ред на българското председателство -екологията.

Пърформънсът представлява художествено-творческа провокация към зрителя, който става свидетел и си взаимодейства активно с персонажите и актьорите - кукловоди, които строят декора, представляващ пустинен пейзаж, обитаван от куклени образи, опитващи се да оцелеят в един свят, който рухва. Това пространство служи за инструмент, който проучва нашите души и нас самите, който ни потапя в самата същност на живота чрез миниатюрните кукли, които странно ни приличат.
За реализирането на спектакъла, под ръководството на режисьора г-н Езекел Гарсия Ромеу, по уникална технология, бяха изработени над 150 кукли-образи с височина до 30 см всяка, в чиято подготовка се включиха и актьорите. Куклите са ПОРТРЕТИ на човешки същества, променящи се в среда, която въздейства на техните съдби и които бихме могли да сравним със съвременния свят. Група от незначителни образи, паразити, негодници и дребни хорица разкъсва, експлоатира или обира всичко, което може да бъде използвано от лицето и от подземията на този безформен пейзаж.

Хронологът разказва времето чрез биографиите на куклите. Всяка кукла има право на своя собствена история, на своя вселена, на свой малък свят. Историята е разказана с хумор, куклените същества са изпълнени с нежност и любов, защото дори и в един загиващ свят персонажите запазват това, което ни прави човеци. „Хронолог” разказва времето и разкрива нас самите с типичните за нашето време проблеми за: свобода, екология, човешки взаимоотношения.

Музиката на живо съчетава популярни френски шансони и балкански ритми, които се налагат като звукова скулптура, която няма да описва някаква среда или да илюстрира сцена; напротив, тя ще представлява едно самостоятелно цяло.

Основна цел на проекта е да интегрира и привлече вниманието на гражданите чрез средствата на куклено театрално изкуство към основните теми екология и култура, не само по време на Българското Председателството на Съвета на ЕС през 2018 г., но и след това. Опазването на Земята и предотвратяването на екологични катастрофи от различен мащаб е отговорност на всеки един от нас и прилагането на европейските политики е не само административен акт, но и въпрос на културата на нетърпимост спрямо вредите към природата от страна на хората.