Министърът обясни, че по процедурата няма да се налага съфинансиране от компаниите. В зависимост от заявените нужди фирмите ще получат грантове между 3000 лв. и 20 000 лв.

По процедурата се кандидатстваше между октомври и декември миналата година, като са подадени над 7600 проектни предложения. През февруари т.г. бяха обявени и спечелилите финансиране 1599 фирми, които ще получат общо 30,6 млн. лв., отбелязват от МИР.

Компаниите ще имат възможността да закупуват софтуер за оптимизиране на управленските, производствените и логистичните процеси, както и да си осигурят по-добра информационна и киберсигурност. Със средствата ще могат да се покриват разходи и за създаване на корпоративни уебсайтове, мобилни приложения, онлайн магазини, дигитален маркетинг, връзки с клиенти, системи за бизнес анализи, онлайн обучения на служители и уеб-базирани услуги за платформи и вътрешни мрежи за споделяне на информация.

Преди сключване на договорите, одобрените кандидати трябва да предоставят доказателства за извършване на проверка дали отговарят на изискванията за краен получател на средства от Плана за възстановяване, разясняват от МИР.

От министерството припомнят, че по първите две процедури от Плана по линия на МИР финансиране ще получат над 2500 фирми. По първата процедура "Технологична модернизация" вече са сключени 911 договора, предстои подписването и на останалите.