Досега само Италия и Германия са завършили съответната процедура, която предвижда подаването на заявление и оценка от еврокомисията на националните системи за електронни документи за самоличност. Хърватия, Естония, Люксембург и Испания са в последния етап от признаването на документите на техните граждани. Процесът е в начален етап в Белгия, Португалия и Великобритания.

Отчита се, че днес 58 на сто от гражданите на ЕС използват електронни административни услуги. Допълва се, че 82 на сто от административните услуги в ЕС се предлагат и онлайн. За бизнеса въвеждането на взаимното признаване на електронни документи за самоличност би спестило на година по 11 милиарда евро.

Комисията уточнява, че въвеждането на електронното удостоверяване на самоличността може да бъде полезно, включително за повече сигурност в интернет - например с проверка на потребителите на социалните мрежи за изискването да са навършили определена възраст.

Предвижда се електронните документи - лични и банкови карти, както и шофьорски книжки, да бъдат използвани като средство за достъп също до електронни здравни картони и за подаване на заявления до данъчните служби.


Източник: dnevnik.bg