Според него така обичаят ще бъде популяризиран по целия свят. "На Богоявление чакаме отново хиляди да се съберат край ледената река, а местни мъже, пременени в народни носии, да нагазят в нея и да извият няколко ката хоро. Молим обаче външните посетители да не опорочават ритуала, който е от столетия", настоява кметът на Калофер.

Той припомни, че този обичай е люлка на българщината и е емблема не само на града на Ботев, но и на цяла България. "Виждал съм на летището в София реклама с нашето мъжко хоро и на нея пише: "Това е България", гордее се Стоянов.

"На Богоявление в нашия град се стичат хора от цялата страна, включително и чужденци специално да се дивят на хорото, което наистина си е наше. Нека пазим традицията, каквато са ни завещали предците и да не я изопачаваме", настоява Стоянов.По думите му всички къщи за гости и хотелчета в Калофер са запазени за нощта срещу 6 януари. Резервации били направени още от лятото. "Интересът е огромен, непрекъснато звънят от всички краища на страната да питат за стаи, но няма нито едно свободно легло", твърди той. И припомни, че рекордът е бил 15 000 души, когато Богоявление се случило в неделен ден.

Източник: dariknews