Специален гост на фестивала беше Владимир Уручев – депутат в ЕП от групата на ЕНП. Той с интерес изгледа видео клиповете, които младежите бяха сътворили. Уручев отговори на всички въпроси, свързани с членството на България в ЕС и Председателството на България на Съвета на ЕС, които възникнаха по време на дискусията с младите обучители. „Радвам се, че има младежи от община Козлодуй, които се включват в европейски проект.

„„Младите европейци – активни граждани” е проект, който със сигурност ги учи на нови знания, свързани с Европейския съюз, с работата на Европейската комисия и различните институции. Изненадан бях да разбера, че са проведени обучения на над 250 младежи от община Козлодуй. Това е толкова вдъхновяващо. Всички имаме предвид, че Европа е изправена пред нови предизвикателства в съвременния свят. Миграционните политики, цифровизацията, мобилността са все теми, които касаят младите хора и в България, затова вярвам, че именно чрез участие в подобни проекти, европейските граждани под 18-годишна възраст придобиват нови знания и усъвършенстват качества, които са изключително нужни. В мое лице младежите могат да срещат винаги подкрепа и при необходимост съм насреща, за да съдействам”, сподели евродепутатът в края на срещата с младите обучители по време на фестивала.

Проектът стартира в началото на годината, когато беше проведено въвеждащо обучение за основната група младежи. В рамките на обучението 18 млади хора придобиха умения за презентиране, комуникиране и работа в екип. За обучители бяха поканени Василена Нинова от Национален младежки форум, където е сертифициран обучител по неформално образование, и Божидар Александров, който е сертифициран обучител от единственото Национално обучение за обучители по методики на Съвета на Европа, проведено от Сдружение „Възможности без граници”, с подкрепата на Съвета на Европа. И двамата са членове на Съвета на ООН в България.

Специално за обучението бяха подготвили Наръчник на младия обучител, който да бъде от полза на бъдещите обучители. Заедно с тях младежите, разделени на екипи, подготвиха теми и разработиха обучения, които се презентираха в периода март – май в четири училища в община Козлодуй. В проекта бяха включени общо 267 ученици от осми до единадесети клас включително.

В края на 2017-та година Община Козлодуй кандидатства за финансиране пред Националното сдружение на общините в Република България с проекта „Младите европейци – активни граждани” по грантова схема „Подкрепа на инициативи на общините, свързани с регионалното измерение на Българското председателство на Съвета на ЕС 2018”. Исканата целева субсидия бе в размер на 2 940 лева, а участието на Общината бе в размер на 3 420 лева. С деветдесет от сто възможни точки проектът бе одобрен и финансиран, и дейностите стартираха през месец февруари 2018-та.