Това не е съставката, с която сме свикнали да се мажем през лятото. Всъщност, представлява микс от специални молекули, наречени синапен естер, които растенията произвеждат и впоследствие изпращат към външните пластове на своите листа, за да образуват невидима бариера.

Изследователи от Университета Пърдю в САЩ откриха как тези молекули блокират ултравиолетовата Б радиация, докато същевременно абсорбират светлината, необходима за фотосинтеза. Екипът е разпознал различните дължини на вълната на светлината, които определен тип молекули синапен етер, наречени синапоил малат, блокират, след като е преобразувал синапоил малата от течност в газ. Впоследствие го е облъчил с ултравиолетова Б радиация с лазер. Учените откриват, че синапоил малатът може да погълне радиация от всички дължини на вълната по ултравиолетовия Б спектър.

„Растенията обикновено не показват признаци на щети, нанесени от ултравиолетовите лъчи. Очевидно механизмът, който са разработили, за да се предпазват от тях, сработва изключително добре“, коментира биологът Гарет Дженкинс от Университета на Глазгоу във Великобритания, който не е участвал в проекта.

Според екипа откритието може да спомогне за създаването на растения, които са още по-издръжливи на ултравиолетови Б лъчи (особено по време на изключително силните жеги, които стават все по-често срещано явление на фона на климатичните промени). При положение че разполагат с толкова ефективен механизъм, не е изненадващо, че за разлика от нас растенията се нуждаят само от съвсем тънко покритие „слънцезащитен крем“, за да се предпазят от изгаряне.

Източник: Science Alert