През декември 2015 г. Общото събрание на ООН приема Резолюция с която обявява датата 11 февруари за Международен ден на жените и момичетата в науката. Той е част от Програмата за устойчиво развитие 2030, в която се посочва, че силата на науката е двигател за съхранение на човешките права и достойнства и води до намаляване на бедността и опазване на планетата.

Международният ден има за цел да насочи общественото внимание към проблема с дискриминацията на жените и момичетата в образованието и професионалното им развитие в науката. Цели се насърчаване на момичетата и жените в сферата на образованието и науката, както и признание на научните им постижения.

От началото на XXI век международната общност е направила множество усилия за насърчаване на жените и постигане на равенство между половете. Те имат по-ограничен достъп до заемане на ръководни позиции и финансиране.

В същото време момичетата и жените носят най-тежкото бреме на бедността и неравенството – те се намират на предната линия на климатичните промени, включително свързаните с природни бедствия и катастрофи. В най-голяма степен страдат момичетата и жените от селските райони и районите в неравностойно положение.

В посланието се подчертава, че днес напредъкът трябва да започне с правата и достойнството на жените, чрез насърчаване на тяхната изобретателност и иновации: „Това послание беше подчертано по време на последните две конференции на страните от рамковата конвенция на ООН по изменението на климата (COP 21 и 22). Човечеството просто не може да си позволи да игнорира половината от своя творчески потенциал. Трябва да се разширяват правата и възможностите на момичетата и жените на всички равнища – в обучението и проучванията, в управлението и преподавателската работа, във всички научни дисциплини.

Тази цел лежи в основата на Манифеста „За жените в науката“, който ЮНЕСКО съвместно с Фондация „Л’Ореал“ публикува 2016 г. с цел привличане на правителствата и заинтересованите страни за насърчаване пълноправното участие на момичетата и жените в науката.

“Ние сме длъжни да вдъхновяваме момичетата и девойките, като предоставяме на младите жени учени възможности за наставнически услуги, за да им помогнем в кариерното развитие. Ние сме длъжни да повишаваме осведомеността относно работата на жените учени, като им предоставяме равни възможности за участие и ръководство в широк спектър научни органи и събития на високо равнище“, подчертават от ЮНЕСКО и призовават: „Светът се нуждае от науката, а науката се нуждае от жените. Нека всеки да подпише Манифеста за жените в науката. Заедно можем да постигнем успех".

Източник: dariknews.bg