„Наблюденията показват, че засега клетките се развиват много добре. Става въпрос за тези, върху които ние ще провеждаме експерименти, свързани с коронавируса и с механизма, по който той взаимодейства с различни белтъци в човешкия организъм”, обясни молекулярният биолог доктор Елена Кръчмарова. "Създаването на лекарство срещу COVID-19 е много трудна задача, но ние все пак сме оптимисти, че имаме шанс да успеем”, добави професор Литов. В рамките на проекта се работи върху две лекарства.

Леандър Литов уточни как работят те. „Първото атакува вируса. Тоест - неговите белтъци вътре в клетката и ѝ дава възможност да включи имунния отговор в пълна сила, при което тя сама ще се пребори. Второто лекарство касае тежкото протичане. Когато практически вече вирус няма в тялото и това е свързано с развитието на така наречената "цитокинова буря”, при която имунната система атакува сама себе си", разясни професорът. Сега, въпросното лекарство се дава под формата на инжекции срещу съсирване на кръвта, при много напреднала фаза на COVID-19. Учените твърдят, че това трябва да се прави още при първи симптоми на коронавируса. Разработването на лекарството срещу вируса търси молекулата, която би го потиснала и спряла неговото действие и разпространение. Засега всичко е на етап предварителни изследвания, тъй като се очаква финансиране за реализиране на проекта, каквото към момента няма.

По думите на професор Литов, техен колега от БАН е обжалвал цялата процедура на курса пред Административния съд, което е забавило работата и проучванията. На последна инстанция се постановява, че жалбата е била неоснователна и в най-скоро време се очаква да получат финансиране.

Когато се стигне до готов резултат, следва първо да бъдат направени компютърси симулации, след това - лабораторни експерименти. После препаратите се прилагат върху животни и накрая се предлагат на човека.